Ako uporedimo Srbiju i Izrael, koji su po broju stanovnika slični, razliku vidimo u njihovih 200 startap zajednica, dok se one kod nas mogu nabrojati na prste.
Razgovarali smo zato sa Morijom Kasis, koja važi za jednog od vodećih stručnih konsultanata za startap kompanije u Izraelu, da pokuša da nam kaže u čemu je tajna:
“Nema recepta. Da ima, mogli bismo reći: “Evo, tako i tako smo došli dovde’. Ali nije tako jednostavno”.
Morija kaže da, s druge strane, postoji nekoliko preduslova i smernica koje su im pomogle kao zajednici da izgrade to što imaju i gde su danas.
“Prvo, i nije bilo druge opcije, nismo mnogo mogli da biramo. Jer kada ste zemlja koja ima osam miliona ljudi, slično kao i Srbija, morate da nađete načine pomoću kojih ćete motivisati ljude da proizvode, da uplivaju u preduzetničke vode, da idu ka uspehu, da dostegnete uspeh koji generišu velike države i zapravo treba prepisati neke dobre ideje. Drugo, nemamo industriju u Izraelu, ali smo našli alternativu, odnosno druga rešenja koja će do nadomestiti. Dakle, moraš da iscrpiš potencijale koji već postoje.”
Dodaje da je Izrael zemlja sa bogatom istorijom i da se brzo razvija, zbog čega se mora raditi brzo i vrlo produktivno. Morate, kaže, znati šta želite da radite i šta da postignete time.
Izgleda da im nije dovoljno što imaju toliko startap zajednica – otkriva nam da je njihov sledeći izazov da postanu startap nacija.
“U jednom trenutku više neće biti dovoljno samo da radite brzo, da nalazite rešenja, već i da pravite projekte koji će biti korisni za sve i za zajednicu i za korisnike. Isitina je, stvorili smo mnoge kompanije, ali nije cilj samo da ih osnujete nego i da podržite da postanu veće i razvijenije kako bi kasnije doprinele i opštem razvoju. Da im omogućete da posluju kako bi ostali u zemlji. I nadam se da će ih biti više, da će biti još veće i upešnije”, priča.
A kako znaju da li će neki startap uspeti?
“Nikada ne možete znati”, počinje Morija.
“Nekada za nešto mislite da je dobra ideja i da ima potencijala, a pokaže se kao fijasko, a s druge strane ima onih koje su možda luđe ali kažete: Okej,. dopada mi se, kupiću.“
Kaže da nema forme, ali da bi, ako mora da bira jednu stvar koja će joj pomoći da izabere pravi iz gomile, možda taj potencijal za dugoročan razvoj i za kompaniju i za zajednicu.
“To je kao igra, nikad niste načisto sigurni, ali uvek ima jedan ili dva igrača koji vas privuku. Moram da sagledam celu sliku, da vidim šta nude, i procenim mogu li se priuštiti, jer će tako na kraju doprineti svima. Nema to direktne veze s uspehom, ali ima veze da radite na pravi način. Da idete pravim putem i uspeh neće izostati.”
Trčimo li trku?
Na pitanje da li onda postoji jedna zajednička karakteristika za sve uspešne startapove, kaže:
“Sposobnost da istovremeno budu fokusirani, da jasno znaju kuda idu, da imaju jasan cilj i da prate sve što se dešava, da su u toku uvek“.
Možemo li onda mi da trčimo trku? Morija kaže da je važna podrška i da se onima koji žele ovde da ostvare svoj san stavi do znanja da imaju na šta da se oslone.
Pri tom, savetuje, trebalo bi otvoriti sve karte, biti iskren da bi znali koliko podrške mogu da očekuju.
„Gledanje, učenje, edukacija, još edukacije…učenje od onih koji su postali ni iz čega, dugoročna podrška“, kaže ona i dodaje da se na primerima nekih startapova najbolje uči šta može da se poboljša.
“Pogledate druge starapove i vidite gde su, da li su uspeli, gde su oni koji su počeli pre pet godina, gde su sada, gde su im radnici, jer ako ih ne pratite, nećete znati da li koristite pravi model, dakle, nećete znati kako da se postavite u budućnosti.”
Žene u IT
S obzirom na njeno iskustvo i karijeru, Morija je prava osoba koja može da govori na temu žena u IT, i da li im je teže.
Ona vidi dve strane ovog kompleksnog pitanja, ali je njena poruka jasna – dati priliku svima.
“Muškarci, ne brinite o tome da li nosim odelo ili haljinu. Zaboravite ko sam, gde radim… sve o čemu bi trebalo da mislite jeste potencijal i znanje osobe koja sedi pred tobom”, kaže i dodaje da jednostavno treba dati priliku svima da se dokažu.
Ona objašnjava i drugi primer, kada se na žene gleda kao na slabiji pol:
“Pomisliš: ‘Ova devojka je kao moja ćerka’, poželiš da joj daš šansu…ali ne, to nije tvoja ćerka, to je tvoj rival, možda tvoj budući šef i konkurencija. Morate da razumete – ona će biti plaćena za to. I trebalo bi je gledati kao ravnu sebi”.
Ima savet i za ostale žene:
“Znam kako se osećate, ali najbolji savet koji vam mogu dati je – zaboravite na razlike. Samo se držite svoje mislije, ne mislite da ste propustile neku šansu jer ste žena, nego se fokusirajte. Na ljude koji vam mogu biti od pomoći, na ono što imate i kako da upotrebite, a ne na ono što nemate”, kaže i poručuje:
“Nađite dobre mentore, udružite se, uvežete sa jakim ženama…Sve će doći na svoje. Obećavam”.